Dlaczego warto zlecić wykonanie opinii rzeczoznawcy!

Dlaczego warto zlecić wykonanie opinii rzeczoznawcy!

No właśnie, dlaczego warto zlecić wykonanie opinii rzeczoznawcy?

Odpowiedź brzmi:

 1. bo planujesz dłuższy postój lub remont klasyka. Z opinią rzeczoznawcy możesz wypowiedzieć obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu – popularnie zwane OC
 2. bo nie godzisz się ze „szkodą całkowitą”. W przypadku wypadku, stłuczki Ubezpieczyciel powinien wyliczać rekompensatę w sposób umożliwiający przywrócenie pojazdu do stanu z przed wypadku (nie naliczać od razu szkody całkowitej) oraz ceny części i robocizny po stawkach adekwatnych dla pojazdu zabytkowego

Teraz skoro już mamy Waszą uwagę, zachęcam do wczytania się w szczegóły.

Według ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, pojazdem, który jest zwolniony z obowiązku posiadania polisy OC, kiedy NIE porusza się po drogach publicznych jest pojazd według art. 27-go punkt pierwszy, podpunkt piąty. Wynika z niego, że posiadając pojazd historyczny (zabytkowy) jest zwolniony z obowiązku posiadania polisy, kiedy np. jest w trakcie renowacji lub nie porusza się nim, bo pojazd jest eksponatem.

Punkt drugi, podpunkt 11 określa definicja:

11) pojazd historyczny – pojazd mechaniczny, o którym mowa w pkt. 10, będący:

a) pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,

b) pojazdem mającym co najmniej 40 lat,

c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Aby znacznie zaoszczędzić na ubezpieczeniu, kiedy nasze pojazdy są poddawane renowacji, należy zlecić wykonanie opinii uprawnionemu rzeczoznawcy samochodowemu.  Pojazd taki musi spełniać dwa kryteria jednocześnie: minimum 25 lat od jego wyprodukowania oraz posiadać stosowną opinię.

Posiadając taki dokument możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, natomiast w razie zapytania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wystarczy odesłać kopię naszej opinii do urzędu.

Wymagania do spełnienia (wystarczy spełnienie jednego kryterium):

 1. Pojazd wpisany do ewidencji zabytków ruchomych
 2. Pojazd mający co najmniej 25 lat i posiadający stosowną opinię o: Znacznej wartości dla udokumentowania historii motoryzacji
 3. Pojazd posiadający co najmniej 40 lat

Kiedy pojazd jest utrzymany w należytym stanie technicznym opinia ma szczególne znaczenie w razie wypadku/kolizji czy nawet uszkodzenia. Z takim dokumentem Ubezpieczyciel powinien wyliczać rekompensatę w sposób umożliwiający przywrócenie pojazdu do stanu z przed wypadku (nie naliczać od razu szkody całkowitej) oraz ceny części i robocizny po stawkach adekwatnych dla pojazdu zabytkowego. W skrajnych sytuacjach rozbieżność pomiędzy wyliczeniami uszkodzeń to nawet do 20-krotności wartości katalogowej’ pojazdu!

Taką opinię można wykonać na każdy pojazd posiadający ponad 25 lat – niezależnie od jego stanu technicznego. Koszt waha się zazwyczaj w granicach 200-400zł.

Osobną kwestią jest znacznie niższa stawka OC dla posiadaczy pojazdu starszego niż 25 lat, kiedy członek jest zrzeszony w Polskim Związku Motorowym. Firma PZU oferuje zniżkę na takie pojazdy w wysokości 70% od stawki końcowej podczas naliczania. Wartość takiego ubezpieczenia dla Golfa 1 to zazwyczaj 80 do 250 zł na rok.

Warunki do spełnienia:

 1. wiek pojazdu 25+
 2. właściciel musi być członkiem PZM (większość klubów w Polsce przynależy do PZM)

Podczas kalkulacji lub zawierania ubezpieczenia należy wylegitymować się kartą członkowską  klubu / zrzeszenia oraz  powołać się  na zniżkę na pojazd zabytkowy. Przy nowych cenach OC jest to bardzo pożądana opcja.

A teraz najważniejsze:
Wpis zawdzięczacie Mazzy’emu i Silentowi, którzy na własnej skórze przerobili wszystko, co jest opisane powyżej. Od opinii, przez wypowiedzenie OC, do uczciwej kalkulacji naprawy klasyka.

No i pamiętajcie o tym, że artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i właściciel serwisu, administracja oraz autorzy nie ponoszą odpowiedzialności w związku z niewłaściwym zastosowaniem się do przepisów prawa Polskiego oraz wynikających z tego skutków.

Bibliografia:

Ustawa o ubezpieczeniach OC pojazdów mechanicznych

5 Comments on “Dlaczego warto zlecić wykonanie opinii rzeczoznawcy!

 1. ja przerobiłem temat dopiero co więc na świeżo
  80zł wpłata do klubu przynależącego do PZM
  oc w PZU po zniżkach moje 60% + 70% PZM 280zł
  dla porównania najtańsza opcja jaką znalazłem po za znizkami PZM
  HDI 480zł OC
  róznica 200zł – 80zł opłata = 120zł zostało na paliwo 🙂
  GOLF 1 cabriolet 1.8 91r

 2. Pamietajcie ze jeszcze jest wpisowe platne jednorazowo jako czlonek automobilkubu ok 60 a potem skladka roczna ok 80 zl .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*