Wolfsburg – musisz tam pojechać!

Wolfsburg – musisz tam pojechać!

Mamy dla Was świeżą relację z Wolfsburga, jeszcze pachnącą olejem silnikowym i gumą z opon. Relacja powstała podczas weekendowego wypadu chłopaków z www.forum.mk1cabrio.pl a przygotował ją Mario.
Oddajemy mu głos.

W życiu każdego zbieracza, posiadacza czy użytkownika jakiegokolwiek sprzętu przelatuje przez głowę taka myśl, skąd się wziął mój eksponat ? Nie inaczej jest w przypadku fanów motoryzacji.

Pomysł.
Pewnego dnia na www.forum.mk1cabrio.pl, pojawił pomysł zorganizowania wyjazdu do miejsca gdzie, już teraz jestem tego pewien, powinien się wybrać każdy fan marki Volkswagen. Do Wolfsburga. Miejsca skąd wyjechała większość będących w naszym posiadaniu pojazdów z logo VW.

Największym problemem, jak to zawsze bywa jest ustalenie terminu wyjazdu. U nas o dziwo wszystko sprawnie poszło i wstępnie zaproponowany termin 22-24 marzec okazał się dogodny dla wszystkich. Z planowanego trzydniowego wyjazdu wyszedł tylko dwudniowy, ale to w zupełności wystarczy na oglądnięcie wszystkich interesujących rzeczy. Jedynym problemem jest kwestia odległości, więc jeżeli ktoś ma więcej niż 600 km, to powinien rozważyć wypad na 3 dni. Chociaż mamy takich hardkorów, którzy wyjechali już w piątek, po to żebyśmy się mogli spotkać i wspólnie postękać nad tymi cudami motoryzacji które później oglądaliśmy. Oczywiście bez międzylądowania. Chłopaki szacun.

Dojazd.
Sam dojazd do Wolfsburga jest dobry. Od nas z WRO wyszło około 580 km, po płaskich drogach, co w przeliczeniu na godziny jazdy wyszło słownie godzin pięć i pół. Czyli tragedii nie ma. Jedyna rada to kierować się na Jędrzychowice, Drezno, Lipsk. Przez Berlin jest 30 km mniej, ale droga tragedia. Reszta dobijała się do A2 , dalej na Świecko, Berlin.

Nocleg.
Jako miejsce nocnego wypoczynku wybraliśmy sobie miły i czysty hotelik 10 km od Wolfsburga, w miejscowości Ruhen. W związku z tym, że nam dopisała frekwencja, bo w sumie przyjechały 22 osoby z Polski, Niemiec i Holandii, to jedynie ta miejscówka była w stanie nas pomieścić. Dobrze trafiliśmy i spokojnie można to miejsce polecić. Czysto, miło, plazma na ścianie i dobre syte śniadanko za przyzwoite pieniądze ( 69 Euro za pokój 2-osobowy). Niestety w weekendy zamknięta jest restauracja więc należy posiłki konsumować w Wolfsburgu lub zaopatrzyć się w suchy i mokry 🙂 prowiant. Jest jeszcze opcja w Holiday Inn. blisko fabryki, ale standardowo cena wynosi ponad 600 PLN za dobę.

Autostadt.
Samo Autostadt znajduje się obok fabryki z wielkimi kominami i wieżami które widać z daleka, więc trafić tam nie będzie trudno. Otwarte jest codziennie od 9 do 18 i myślę że to w zupełności wystarczy na zwiedzanie. Obok są parkingi w cenie 0,60 Euro za godzinę, na których można zaparkować auto. Cały teren jest bardzo obszerny, ale dobrze oznakowany, więc bieganie nie powinno przysporzyć problemu i też nikt nie powinien się zgubić. W głównym budynku jest punkt informacyjny, restauracja, muzeum i jeszcze kilka atrakcji, ale nie będę Wam odbierał przyjemności, lepiej sami zobaczcie.

Przy liczbie uczestników między 15-20 osób można skorzystać z tańszych biletów dla grup zorganizowanych. Jest jeszcze opcja skorzystania z polskojęzycznego przewodnika w opcji 45-minutowej lub 2-godzinnej, z której my skorzystaliśmy. Standardowa cena to 5 Euro za osobę, ale przy wcześniejszej rezerwacji można dostać jakiś rabacik. Od przewodniczki dowiedzieliśmy się głównie o samym Autostadt, o wieżach i tylko trochę o samochodach. Ja osobiście czułem lekki niedosyt informacji, ale może dlatego że byłem zogniskowany na mk1. Ogólnie opcja fajna, ale nie niezbędna. 45 minut szybko minęło i dalej już biegaliśmy sami w 6-osbowych grupach, które powstały dlatego, że sobie zafundowaliśmy wjazd na szklane wieże z samochodami .

To była opcja której nie warto odpuszczać. Za jedyne 8 Euro możemy się poczuć jak samochód, który czeka na nowego właściciela. Do półki której numer zna tylko bezduszna maszyna, podjeżdża kolejna, która zabiera Cię w podróż do punktu wydania nowemu szczęśliwemu nabywcy. Fajna sprawa.

Przy większej grupie warto sobie to wcześniej zaklepać, ponieważ nie zawsze uda się dostać bilety, a naprawdę warto to przeżyć. Reszta zwiedzania według uznania.

A tu punkt obowiązkowy.

Tu też warto wpaść.

I tu też.

Ale tu jest najfajniej. 🙂

Na terenie Autostadt swoje pawilony ma każda marka grupy VAG. Więc możemy oglądnąć prawie wszystkie aktualnie produkowane modele.

Dzień drugi.

W kolejny dzień warto zobaczyć wisienkę na torcie, która znajduje się pod poniższym adresem

Dieselstraße 35, 38446 Wolfsburg,

jakieś 3 km od Autostadt. Wisienkę o której w Autostadt nikt nie mówi. Tutaj za 6 Euro, a w grupie za 3, można zobaczyć rzeczy których nawet nie ma w Erze. 🙂
Ważne! Nie jest otwarte w poniedziałki.

Przykład numer 1.

Przykład numer 2.

Przykładów można mnożyć więcej, ale lepiej pojechać i zobaczyć na żywo. Pomacać, poślinić się i zatęsknić za czasami, kiedy samochody robili inżynierowie z krwi i kości, a nie absolwenci Akademii Ekonomicznej o specjalizacji finanse i rachunkowość.
Ale to se ne wratim. 🙁

Zakupy.

Niedaleko, na Theodor-Heuss-Straße 28b 38444 Wolfsburg, znajduje się sklep classic-parts z częściami do VW, ale niestety zamknięty w soboty i niedziele o czym się przekonaliśmy na własnej skórze. Listy z częściami były długie, ale niestety bagażniki zostały puste. Może innym razem.

Phaneo – dzieciaki je pokochają!

Jest jeszcze Phaneo, miejsce przeznaczone dla dzieci, ale starsi też nie będą się nudzić, oddalone od Autostadt o długość kładki przez rzekę i tory. Phaneo to cuda techniki, rzeczy które wydają się nam bardzo tajemnicze, dziwne i fascynujące. Jeżeli starczy czasu to też warto zobaczyć. Jest chyba opcja biletu Autostadt + Phaneo.

FAQ

To chyba tyle. Miał być mały przewodnik, a wyszła jakaś hybryda. 🙂 Mieszanka relacji z wjazdu z poradnikiem. Mam nadzieję że trochę to pomoże przy organizacji tym, którzy planują wyjazd a nie wiedzą od czego zacząć.

Poniżej linki do najważniejszych rzeczy.

  1. Hotel http://www.hotel-ruehen.de/
  2. Można też przez www.booking.com
  3. Autostadt www.autostadt.de
  4. Aplikacja do Autostadt https://itunes.apple.com/de/app/autostadt/id438467165?mt=8#

I ostatnie ważne miejsce http://www.volkswagen-classic-parts.de/

Pozdrawiam
mario

Jeżeli komuś mało będzie fotek w naszej galerii, dzięki uprzejmości Kisielka mamy ich więcej, dużo więcej! https://picasaweb.google.com/115534018898106003951/Autostadt2013

Galeria: zdjęcia Samael i Riese

3 Comments on “Wolfsburg – musisz tam pojechać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*